SOS - Egy vödör vízzel az extrém szárazság ellen!
Szerdától péntek éjfélig ismét hőségriadót rendelt el az országos tisztifőorvos. Még aggasztóbb, hogy június végén a Belügyminisztérium tartósan vízhiányos időszakot hirdetett az Agrárminisztérium, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kezdeményezésére.
Folytatódik és fokozódik tehát a forró, száraz nyár.
Vigyázzunk magunkra, gondoljunk az állatokra, de gondoljunk a növényekre is! Ha másért nem, hát önző okokból. A hőséget természetes körülmények között csak fák árnyékában tudjuk elviselni. Sokszor esik szó manapság a fásítás fontosságáról, nagyon népszerűek a faültetési akciók, egyre több a lelkes környezetvédő. A fák ültetésekor azonban azt is meg kell tervezni, ki és hogyan fogja a csemetéket gondozni. Egy elültetett fa minimum 5 éves gondozást, száraz időszakban heti legalább egyszeri locsolást igényel, míg a gyökérzete úgy megerősödik és olyan talajvíz rétegig leér, amely már biztosítja önálló életét.
A jelenlegi extrém szárazságban, amikor a már erejük teljében levő fák is leveleik eldobásával védekeznek a hőség ellen - így csökkentve a párologtató felületüket -, elképzelhetjük, hogy a kis facsemetéknek mekkora szükségük van az öntözésre.
A Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. kapacitásait végletekig kimerítve, túlórázva öntözi heti egy alkalommal a fenntartásába tartozó közel 2.800 facsemetét és naponta kézi és gépi erővel öntözi a kb. 3.000 m2-en ültetett mintegy 34.000 db egynyári növényt. Eddig nem volt szükség az évelők locsolására, azonban félő, hogy a szárazság ezt az állományt is megviseli. Sajnos erre már nincs kapacitásunk.
Több városi zöldfelület öntözését biztosítja fél- vagy teljesen automata öntözőrendszer, de egyelőre még kevés ilyen terület van. A város rövid távú tervei között szerepel locsolójármű beszerzése a városüzemeltetési feladatok biztosítására, azonban az ügylet lebonyolításáig minden civil, lakossági vagy céges segítség életmentő lehet.
Jelenleg több civil szervezet is részt vesz a közterületi növények gondozásában. A teljesség igénye nélkül: a legjelentősebb a 10 millió fa Kecskemét Egyesület, akik szorgalmasan végzik a maguk ültette növények gondozását, illetve nagy segítséget jelent a Civilek Kadafalváért Egyesület felajánlása is, akik a szatellit településen a maguk telepítette virágládák növényei mellett az ottani közterületi facsemetéket is gondozásba vették. Társasházi, utcabeli közösségek, magánszemélyek szintén kiveszik részüket a környezetük ápolásáért – köszönet nekik! A jelenlegi helyzetben azonban még több önkéntes segítségre van szükség!
Rövid és hosszú távon is elemi érdekünk, hogy életben tartsuk és gyarapítsuk zöldfelületeinket. Egyre gyakoribbak lesznek a hasonlóan aszályos nyarak. Kérjük, aki száradozó facsemetét, cserjét észlel és lehetősége van rá, járuljon hozzá az életben maradásukhoz azzal, hogy - az általunk biztosított heti egy alkalmon felül - önt egy-egy vödör vizet a kókadó növényekre. Azon felül, hogy jó érzés a közösségért tenni, a növények meg fogják nekünk hálálni a törődést. Most nekik van szükségük ránk, de hosszú távon nekünk van szükségünk rájuk!
Csak együtt tudunk élhető várost teremteni!